Wyjazd ekologiczny w projekcie Erasmus+

W środę 26 kwietnia goście z Rumunii wraz z opiekunami i towarzyszącymi im polskimi uczniami udali się na całodniową wycieczkę, której tematem przewodnim było poznanie obszarów związanych z kulturą i historią województwa śląskiego a także tutejszych problemów środowiskowych.

Pierwszym punktem było Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Sosnowcu. Tam zapoznaliśmy się z procesami sortowania i recyklingu śmieci. Ogromne wrażenie zrobiła biologiczna oczyszczalnia wody opadowej, największa w Polsce. Teraz już wiemy, gdzie trafiają i jak są przetwarzane odpady, które produkujemy. Następnie nasza grupa pojechała do Katowic, gdzie podczas spaceru zobaczyliśmy katowicki rynek, budynek teatru im. St. Wyspiańskiego, Uniwersytet Śląski, Pomnik Powstańców Śląskich, Spodek, budynek NOSPR a w końcu Muzeum Śląskie. W muzeum pokazano nam wiele ciekawych ekspozycji: obrazy malarzy śląskich, wystawy historyczne dotyczące obyczajów i codziennego życia Ślązaków. Ten punkt był dla nas szczególnie interesujący ze względu na bardzo nowoczesne rozwiązania zastosowane w muzeum, dzięki którym widz może poczuć się częścią historii. Po posiłku udaliśmy się na spotkanie z przyrodą w Lesie Murckowskim. Oprowadził nas po nim pan leśniczy, który opowiedział o faunie i florze tego chronionego obszaru. Atrakcją była wspinaczka na wieżę obserwacyjną, skąd mogliśmy zobaczyć nasze śląskie góry – Beskidy. Wyjazd okazał się bardzo udany i był kolejną okazją do integracji z naszymi rumuńskimi przyjaciółmi.

Jolanta Cecherz

drzewka2

Zdjęcie 1 z 47

Powiązane zdjęcia: