Pożegnania nadszedł czas

Piątek 28 kwietnia był ostatnim wspólnym dniem z gośćmi z Rumunii. Grupa młodzieży, uczestnicząca w projekcie ekologicznym podjęła się sprzątania okolicy z odpadów. Jako element projektu a także jako pamiątkę wspólnie spędzonego tygodnia uczniowie, pod kierunkiem Pań: Anny Korolow- Adamczyk oraz Bożeny Oświęcimskiej, posadzili drzewka w ogrodzie szkolnym. Następnie, w pracowni komputerowej u Pani Iwony Brody, młodzi ekolodzy prezentowali plakaty i komputerowe prace graficzne wykonane w czwartek.

Uczniowie biorący udział w projekcie kulturowo-historycznym mieli przed sobą nie lada wyzwanie: stali się aktorami odgrywającymi sceny z „Wiedźmina”. Zajęcia poprowadziły Panie Aleksandra Stroińska i Katarzyna Imielska. Uczniowie poznali biografię Andrzeja Sapkowskiewgo i jego twórczość. Dodatkowo zostali zaznajomieni ze słowiańskim bestariuszem. W celu utrwalenia poznanych wiadomości młodzież wzięła udział w grze terenowej. Jej finalnym zadaniem było odegranie scenek z drugiej części „Wiedźmina” pt. „Miecz przeznaczenia”.

Ostatnim wspólnym punktem dla wszystkich uczestników było spotkanie podsumowujące: nasze rumuńskie koleżanki przygotowały dla polskich przyjaciół listy opisujące ich wrażenia z pobytu w Polsce oraz miłe upominki. My odwzajemniliśmy się podobnie.

Oficjalne zakończenie odbyło się na sali gimnastycznej, gdzie zebrani mogli podziwiać przepiękną dekorację, przygotowaną pod kierunkiem Pani Mary Lipińskiej oraz znakomity program artystyczny autorstwa Pań: Ilony Koziary i Doroty Gwiżdż, w wykonaniu kl II a i III b. Głos zabrał Pan Dyrektor Jakub Wiśniewski, który pożegnał rumuńskich gości i wyraził nadzieję na dalszą, owocną współpracę.

Po południu w parku szkolnym miała miejsce jeszcze nieformalna część pożegnania. Młodzież doskonale spędziła czas na warsztatach plastycznych , przygotowanych przez gościa szkoły Panią Ewę Lacek, a następnie wzięła udział w wesołej zabawie i pokazie ognia, które poprowadzili Pan Mikołaj Lacek z przyjaciółmi. Nie zabrakło tez tradycyjnego ogrodowego poczęstunku: kiełbasek z grilla.

W końcu nadszedł czas rozstania: pojawiły się gorące, pożegnalne uściski, łzy żalu, że to już koniec wspólnej przygody i zapewnienia o nieustającej przyjaźni, którą będziemy kontynuować.

To było bardzo intersujące doświadczenie dla uczniów i nauczycieli naszej szkoły , które otworzyło nas na nowe wyzwania i międzynarodowe projekty.

Nie mówimy więc „żegnajcie” lecz „le revedere!”

Jolanta Cecherz

PS.

Składamy bardzo gorące podziękowania dla Dyrekcji, Grona Pedagogicznego oraz uczniów, a także personelu administracyjnego Szkoły Podstawowej nr 33 w Sosnowcu za pomoc, okazane serce, nieustające wsparcie i wyrozumiałość w przeprowadzeniu tego przedsięwzięcia!