Wyjście z wolontariuszami na cmentarz

Wyjście z wolontariuszami na cmentarz 31 października 2023 r. We wtorek, 31 października br., w przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych, wolontariusze naszej szkoły z klas od VI do VIII, pod opieką księdza Patryka Kucharskiego oraz pani Aleksandry Kemony, wybrali się na ostrowiecki cmentarz.Akcja wolontariuszy miała na celu przeprowadzenie drobnych prac porządkowych na opuszczonych grobach oraz zapalenie zniczy ku pamięci zmarłych.Na cmentarzu czekała na wolontariuszy Pani Krystyna Narska, emerytowana nauczycielka języka rosyjskiego, która przez wiele lat pracowała w Liceum Bolesława Prusa w Sosnowcu. Dzięki posiadanej przez panią Krystynę wiedzy historycznej oraz zachowanych przez nią w pamięci wspomnień dotyczących zmarłych mieszkańców Ostrów, wolontariusze oraz ich opiekunowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawych faktów z zamierzchłych czasów. Pani Krystyna oprowadziła uczniów po cmentarzu i wskazała groby zasłużonych i cenionych osób –nauczycieli, żołnierzy, lekarzy, inżynierów, księdza, a także rzemieślników.Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem podczas wykonywanych prac, zachowując jednocześnie należytą powagę, skupienie oraz zadumę w trakcie modlitwy.Należy podkreślić, że jest to pierwsza tego typu inicjatywa-koła wolontariatu naszej szkoły, jednak imponująca ilość uczniów chętnych do wzięcia w niej udziału sprawiła, że nie będzie ona ostatnią. To była cenna lekcja historii i jednocześnie możliwość przekazania młodym ludziom jak ważne jest pielęgnowanie pamięci i szacunku o tych, którzy odeszli.

Powiązane zdjęcia: