Emotkowe Pożeracze Smutków to projekt profilaktyczny, dobrostanowy i twórczy dla szkół, przedszkoli, bibliotek, świetlic szkolnych, domów kultury oraz innych instytucji oświatowych i edukacyjnych, które chcą szyć z nami DOBRO. Projekt w którym Szyjemy Dobro na skalę ogólnopolską
W nadchodzącej PIĄTEJ edycji w roku szkolnym 2024/2025 chcemy dalej wspierać zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, tym bardziej, że projekt jest działaniem o charakterze profilaktycznym i dobrostanowym. Chcemy także naszymi działaniami wspierać szkoły i instytucje poszkodowane w wyniku powodzi.
W tym roku grupy projektowe będą mogły wybrać kilka ścieżek działania, należy jednak zrealizować minimum dwie ścieżki z proponowanych, w tym jedna jest obowiązkowa, a kolejne do wyboru przez grupy według własnych preferencji.
I ścieżka obowiązkowa:
Szycie Emotkowych Pożeraczy Smutków.
**** Szyjemy dla wybranej przez grupę projektową instytucji, np. przedszkole, młodsi uczniowie, seniorzy, dom dziecka, szpitale, DPSy…. Nawiązujemy kontakt z daną grupą czy też instytucją i wręczamy im uszyte przez grupę emotkowe poduchy. Mogą być większe, ale też mniejsze, na przykład w formie breloczków. Na spotkaniach z uczniami podejmiemy decyzję dla kogo będziemy szyć.
Lub/ i
**** Szyjemy i organizujemy kiermasz w szkole pod hasłem wspieramy zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży i/ lub wspieramy powodzian – akcja informacyjna i promująca dbanie o zdrowie psychiczne, a uzyskane fundusze wpłacamy na instytucje wspierające zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży lub na szkoły i instytucje poszkodowane w wyniku powodzi. Wielkość emotkowych pożeraczy smutków zależy od grupy projektowej.
II ścieżka:
Szycie mini Pożeraczy Smutków, czyli tworzenie spersonalizowanego pudełeczka z Kieszonkowym Pożeraczem Smutku z materiałów recyclingowych i resztek po emotkowych pożeraczach szyjemy własne wersje miniaturek pożeraczy, wykonujemy pudełeczko tworząc w ten sposób Kieszonkowe Pożeracze Smutków, będące wsparciem w każdym momencie. Dodatkowo łączymy to z akcją korytarzową, szkolną lub lokalną zaprojektowaną przez grupę uczniowską.
Szycie Kieszonki MOCY, czyli tworzenie mini kieszonki z guzikiem, w którą możemy wsadzić amulety mocy, słowa mocy lub uszytego mini pożeracza smutków.
III ścieżka:
Zaangażowanie się w Global Kids Party Sewing Day w marcu
Wzięcie udziału w międzynarodowej akcji szyciowej realizowana przez Trixi Symonds z Australii – więcej informacji w grupie koordynatorów.
IV ścieżka
Szycie STEAM’owego stworka Pożeracza Smutków
Przeprowadzenie dla uczniów i uczennic zajęć na bazie scenariusza dotyczącego smutku przygotowanego specjalnie na potrzeby projektu. W kolejnym kroku uczniowie i uczennice projektują i szyją własnego stworka na podstawie STEAM’owej karty pracy przygotowanej specjalnie na potrzeby projektu.
V ścieżka:
Szyciowa akcja tematyczna w szkole
Zorganizowanie tematycznej akcji szkolnej dla społeczności szkolnej związanej z szyciem, na przykład filcowych/ polarowych serduszek, filcowych/ polarowych choinek, filcowych/ polarowych jajeczek z kieszonką lub bez – informacje i szablony w grupie koordynatorów. Materiały potrzebne do realizacji projektu każda szkoła organizuje we własnym zakresie
Emotkowe Pożeracze Smutków to projekt społeczny jest inicjatywą oddolną, totalnie fristajlową, mającą nieść radość i uśmiech wszystkim zaangażowanym. Uczestnictwo i podejmowanie działań jest dobrowolne i bazuje na zaufaniu. Stałym patronatem działania w projekcie objęło Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog, które wspiera także nauczycielską akcję Szycia Dobra oraz Głos Nauczycielski, który udziela wsparcia medialnego. To projekt, który wpisuje się w działania profilaktyczne szkoły, w działania w ramach szkolnych klubów wolontariatu, w zajęcia w ramach laboratoriów przyszłości oraz wspiera dobrostan uczniów i uczennic a także nauczycieli i nauczycielek.
Fanpejdż projektu https://www.facebook.com/emotkowyProjekt
Koordynator ogólnopolski Marta Florkiewicz-Borkowska
Pierwsze spotkanie odbędzie się 6 listopada w godzinach od 16.00 do 17.30.
Kolejne terminy spotkań: 20 listopada, 27 listopada, 04 grudnia, 11 grudnia w godzinach
od 16.00 do 17.30. Terminy następnych spotkań zostaną ustalone w grudniu.
Zapraszamy do udziału w projekcie uczniów i uczennice klas IV – V. Maksymalna grupa uczestników do 20 osób.
Koordynatorzy projektu:
Anna Korolow – Adamczyk
Aleksandra Kemona
Marta Lipińska