„Zadzwoń, Powiedz, Pomożemy”

Program jest realizowany przez pracowników socjalnych Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sosnowcu, a finansowany ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Inicjatywa ta ma ogromne znaczenie dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji i potrzebujących wsparcia. Będę wdzięczna za przesłanie materiałów w wersji elektronicznej, aby można było szerzej rozpowszechnić program i dotrzeć do jak największej liczby osób, które mogą potrzebować pomocy.

Krótko o programie:
Celem głównym programu pn. ZADZWOŃ, POWIEDZ, POMOŻEMY jest zwiększenie dostępności do systemu wsparcia dla osób i rodzin z problemem przemocy, poprzez tworzenie lokalnych telefonów zaufania i informacyjnych. Program ten jest inicjatywą mającą na celu zapewnienie szybkiego i skutecznego wsparcia dla osób doświadczających przemocy.
    Statystyki pokazują, że wiele osób stosujących przemoc domową w chwili popełnienia czynu jest pod wpływem alkoholu. Alkohol osłabia kontrolę nad zachowaniem i zwiększa prawdopodobieństwo reagowania złością i gniewem na trudności. Uzależnienie od alkoholu nie zwalnia z odpowiedzialności za swoje czyny, mimo że osoby stosujące przemoc często wykorzystują fakt bycia nietrzeźwym jako czynnik usprawiedliwiający ich zachowanie. Coraz częściej przyczyną przemocy domowej jest uzależnienie nie tylko od alkoholu, ale także uzależnienie od innych substancji psychoaktywnych.
          Projekt koncentruje się na przeciwdziałaniu przemocy oraz jej związkom z nadużywaniem alkoholu, ponieważ te dwa zjawiska często współwystępują i mają poważne konsekwencje społeczne. Dzięki telefonowi zaufania, osoby potrzebujące, mogą anonimowo zgłaszać swoje problemy, uzyskać poradę oraz dowiedzieć się o możliwych ścieżkach pomocy. Inicjatywa ta jest ważna z punktu widzenia profilaktyki, ochrony osób doznających przemocy oraz edukacji społecznej w zakresie skutków przemocy i uzależnień.

Powiązane zdjęcia: