ABC Empatii – Bo wszyscy jesteśmy tacy sami.

Celem projektu jest likwidacja barier i stereotypów związanych z osobami z niepełnosprawnościami oraz schorzeniami.
Poprzez edukację najmłodszych uczniów naszej szkoły dążymy do zmiany myślenia oraz negatywnych postaw wobec otaczających nas osób z niepełnosprawnościami.

Realizacja projektu odbywa się poprzez:

• pokazanie świata, w którym wszystkie dzieci zasługują na takie samo traktowanie, bez względu na ich stan zdrowia

• wytłumaczenie językiem dziecka na czym polegają różne niepełnosprawności i schorzenia oraz objaśnienie związanych z nimi różnic w codziennym funkcjonowaniu

• uwrażliwienie dzieci na inny niż ich własny stan zdrowia

• kształtowanie pozytywnych postaw wśród dzieci i ich rodziców

• wsparcie rodziców i opiekunów w rozmowach z dziećmi

• nawiązanie długofalowej współpracy z organizacjami, fundacjami i stowarzyszeniami działających w obszarze niepełnosprawności

Bohaterami książki „ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami” są pierwszoklasiści, którzy doświadczają niecodziennych sytuacji, z których wynoszą ważne życiowe lekcje. Poznają kolegów i koleżanki, mierzących się z niepełnosprawnościami i schorzeniami. Nowe relacje i doświadczenia uczą naszych młodych bohaterów empatii i tolerancji.

Program ABC Empatii realizowany jest w naszej szkole już drugi rok

04.02.2023 r. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem.

Nasi uczniowie zostali zapoznani z tematem tej poważnej, trudnej i długiej choroby. Uczniowie klas 1-5 wysłuchali tekstu po tytułem „Peruka” poznali historię chłopca chorego na guza mózgu, a uczniowie klas starszych mogli obejrzeć filmy „Co to jest Białaczka?” i „Mój brat lub siostra ma nowotwór”. W czasie zajęć uczniowie rozmawiali z wychowawcami o tym jak należy się zachować w stosunku do osób chorych na nowotwór. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się, o szlachetnych sercach kilku naszych uczennic, które wsparły Fundację Rak’n’roll i przekazały swoje obcięte włosy do utkania peruki dla osób które w wyniku leczenia onkologicznego straciły włosy. Za co serdecznie dziękujemy i zachęcamy inne dziewczynki do takiego gestu.

04.01.2023 r. w CDN w Sosnowcu odbyło się spotkanie informacyjno-edukacyjne dotyczące projektu ABC empatii – Edukacja Włączająca, kierowanego do dzieci w wieku 5-11 lat. Program „ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami” idealnie wpisuje się w politykę oświatową Ministerstwa Edukacji Narodowej na aktualny rok szkolny (2022/2023), która kładzie nacisk na działania wychowawcze szkoły (wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych).

Adresatami spotkania byli pedagodzy, pedagodzy specjalni, psycholodzy oraz dyrektorzy sosnowieckich przedszkoli i szkół podstawowych. Podczas spotkania, przedstawiciel Czepczyński Family Foundation, pani  Magdalena Michalska przedstawiła założenia i genezę powstania projektu. Część warsztatową spotkania prowadziła pani Marta Lipińska – pedagog i logopeda w Szkole Podstawowej  nr 33 z Oddziałami Specjalnymi im. A Mickiewicza  w Sosnowcu. Pani Marta opowiedziała o realizacji projektu w naszej szkole, przeprowadziła przykładowe zajęcia oraz przedstawiła praktyczne informacje na temat jak realizować projekt – w ramach dobrych praktyk w pracy.

W wydarzeniu wzięła udział pani Senator RP Joanna Sekuła.

Październik 2022 r. uczniowie klas 1-3 śledząc losy głównych bohaterów książki” ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami” dowiedzieli się jaką chorobą jest astma, jakie ma objawy i co zrobić podczas ataku duszności. O tej nieuleczalnej chorobie dowiedzieliśmy się poznając losy bohaterów czytanki pod tytułem „Świst”. Od teraz nasi uczniowie bogatsi o zdobytą wiedzę i umiejętności będą potrafili wesprzeć osoby chore na astmę.

Tak pracowaliśmy w roku szkolnym 2021/2022