ABC Empatii – Bo wszyscy jesteśmy tacy sami.

Celem projektu jest likwidacja barier i stereotypów związanych z osobami z niepełnosprawnościami oraz schorzeniami.
Poprzez edukację najmłodszych uczniów naszej szkoły dążymy do zmiany myślenia oraz negatywnych postaw wobec otaczających nas osób z niepełnosprawnościami.

Realizacja projektu odbywa się poprzez:

• pokazanie świata, w którym wszystkie dzieci zasługują na takie samo traktowanie, bez względu na ich stan zdrowia

• wytłumaczenie językiem dziecka na czym polegają różne niepełnosprawności i schorzenia oraz objaśnienie związanych z nimi różnic w codziennym funkcjonowaniu

• uwrażliwienie dzieci na inny niż ich własny stan zdrowia

• kształtowanie pozytywnych postaw wśród dzieci i ich rodziców

• wsparcie rodziców i opiekunów w rozmowach z dziećmi

• nawiązanie długofalowej współpracy z organizacjami, fundacjami i stowarzyszeniami działających w obszarze niepełnosprawności

Bohaterami książki „ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami” są pierwszoklasiści, którzy doświadczają niecodziennych sytuacji, z których wynoszą ważne życiowe lekcje. Poznają kolegów i koleżanki, mierzących się z niepełnosprawnościami i schorzeniami. Nowe relacje i doświadczenia uczą naszych młodych bohaterów empatii i tolerancji.

Program ABC Empatii realizowany jest w naszej szkole już drugi rok

04.01.2023 r. w CDN w Sosnowcu odbyło się spotkanie informacyjno-edukacyjne dotyczące projektu ABC empatii – Edukacja Włączająca, kierowanego do dzieci w wieku 5-11 lat. Program „ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami” idealnie wpisuje się w politykę oświatową Ministerstwa Edukacji Narodowej na aktualny rok szkolny (2022/2023), która kładzie nacisk na działania wychowawcze szkoły (wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych).

Adresatami spotkania byli pedagodzy, pedagodzy specjalni, psycholodzy oraz dyrektorzy sosnowieckich przedszkoli i szkół podstawowych. Podczas spotkania, przedstawiciel Czepczyński Family Foundation, pani  Magdalena Michalska przedstawiła założenia i genezę powstania projektu. Część warsztatową spotkania prowadziła pani Marta Lipińska – pedagog i logopeda w Szkole Podstawowej  nr 33 z Oddziałami Specjalnymi im. A Mickiewicza  w Sosnowcu. Pani Marta opowiedziała o realizacji projektu w naszej szkole, przeprowadziła przykładowe zajęcia oraz przedstawiła praktyczne informacje na temat jak realizować projekt – w ramach dobrych praktyk w pracy.

W wydarzeniu wzięła udział pani Senator RP Joanna Sekuła.

Tak pracowaliśmy w roku szkolnym 2021/2022