ABC Empatii – Bo wszyscy jesteśmy tacy sami.

Celem projektu jest likwidacja barier i stereotypów związanych z osobami z niepełnosprawnościami oraz schorzeniami.
Poprzez edukację najmłodszych uczniów naszej szkoły dążymy do zmiany myślenia oraz negatywnych postaw wobec otaczających nas osób z niepełnosprawnościami.

Realizacja projektu odbywa się poprzez:

  • pokazanie świata, w którym wszystkie dzieci zasługują na takie samo traktowanie, bez względu na ich stan zdrowia

  • wytłumaczenie językiem dziecka na czym polegają różne niepełnosprawności i schorzenia oraz objaśnienie związanych z nimi różnic w codziennym funkcjonowaniu

  • uwrażliwienie dzieci na inny niż ich własny stan zdrowia

  • kształtowanie pozytywnych postaw wśród dzieci i ich rodziców

  • wsparcie rodziców i opiekunów w rozmowach z dziećmi

  • nawiązanie długofalowej współpracy z organizacjami, fundacjami i stowarzyszeniami działających w obszarze niepełnosprawności

Bohaterami książki „ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami” są pierwszoklasiści, którzy doświadczają niecodziennych sytuacji, z których wynoszą ważne życiowe lekcje. Poznają kolegów i koleżanki, mierzących się z niepełnosprawnościami i schorzeniami. Nowe relacje i doświadczenia uczą naszych młodych bohaterów empatii i tolerancji.

                                                           Program ABC Empatii realizowany jest w naszej szkole już drugi rok
 

 

04.02.2023 r. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem.

Nasi uczniowie zostali zapoznani z tematem tej poważnej, trudnej i długiej choroby. Uczniowie klas 1-5 wysłuchali tekstu po tytułem „Peruka” poznali historię chłopca chorego na guza mózgu, a uczniowie klas starszych mogli obejrzeć filmy „Co to jest Białaczka?” i „Mój brat lub siostra ma nowotwór”. W czasie zajęć uczniowie rozmawiali z wychowawcami o tym jak należy się zachować w stosunku do osób chorych na nowotwór. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się, o szlachetnych sercach kilku naszych uczennic, które wsparły Fundację Rak’n’roll i przekazały swoje obcięte włosy do utkania peruki dla osób które w wyniku leczenia onkologicznego straciły włosy. Za co serdecznie dziękujemy i zachęcamy inne dziewczynki do takiego gestu.

04.01.2023 r. w CDN w Sosnowcu odbyło się spotkanie informacyjno-edukacyjne dotyczące projektu ABC empatii – Edukacja Włączająca, kierowanego do dzieci w wieku 5-11 lat. Program „ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami” idealnie wpisuje się w politykę oświatową Ministerstwa Edukacji Narodowej na aktualny rok szkolny (2022/2023), która kładzie nacisk na działania wychowawcze szkoły (wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych).

Adresatami spotkania byli pedagodzy, pedagodzy specjalni, psycholodzy oraz dyrektorzy sosnowieckich przedszkoli i szkół podstawowych. Podczas spotkania, przedstawiciel Czepczyński Family Foundation, pani  Magdalena Michalska przedstawiła założenia i genezę powstania projektu. Część warsztatową spotkania prowadziła pani Marta Lipińska – pedagog i logopeda w Szkole Podstawowej  nr 33 z Oddziałami Specjalnymi im. A Mickiewicza  w Sosnowcu. Pani Marta opowiedziała o realizacji projektu w naszej szkole, przeprowadziła przykładowe zajęcia oraz przedstawiła praktyczne informacje na temat jak realizować projekt – w ramach dobrych praktyk w pracy.

W wydarzeniu wzięła udział pani Senator RP Joanna Sekuła.

Październik 2022 r. uczniowie klas 1-3 śledząc losy głównych bohaterów książki” ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami” dowiedzieli się jaką chorobą jest astma, jakie ma objawy i co zrobić podczas ataku duszności. O tej nieuleczalnej chorobie dowiedzieliśmy się poznając losy bohaterów czytanki pod tytułem „Świst”. Od teraz nasi uczniowie bogatsi o zdobytą wiedzę i umiejętności będą potrafili wesprzeć osoby chore na astmę.

Tak pracowaliśmy w roku szkolnym 2021/2022

Powiązane zdjęcia:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close