BohaterOn

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez trzy wrocławskie organizacje: Fundację Rosa, Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc. W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły przystąpili do projektu.

Uczniowie klas szóstej, siódmych i ósmych wzięli udział w lekcjach przeprowadzonych na  podstawie materiałów edukacyjnych przygotowanych przez organizatorów kampanii BohaterON. Były to scenariusze zajęć, biogramy powstańców, słuchowiska i film. Zajęcia miały na celu utrwalenie wiadomości dotyczących II wojny światowej oraz Powstania Warszawskiego. Dzięki materiałom audio i wideo uczniowie mogli identyfikować się z bohaterami powstania, poczuć tę atmosferę, podziwiać ich bohaterstwo i odwagę. Projekt stanowił dla nas wszystkich okazję do rozmów o patriotyzmie, o wartościach, o pamięci dla tych, co walczyli o niepodległą Polskę.

Uczniowie wykonali także kartki z życzeniami dla bohaterów Powstania Warszawskiego.

Nasza wycieczka do Warszawy wpisała się w realizację projektu BohaterON.
W Muzeum Powstania Warszawskiego odczuliśmy atmosferę powstańczej Warszawy, „poznaliśmy” bohaterów tych dni, słuchaliśmy opowieści powstańców, szliśmy kanałami, oglądaliśmy zniszczoną Warszawę. A wszystko przy „bijącym sercu miasta”.
Przeszliśmy szlak Szarych Szeregów.
Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach oddaliśmy cześć poległym powstańcom.