Doradca zawodowy
UWAGA!
Terminy postępowania rekrutacyjnego do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
Doradca zawodowy w szkole udziela porad i informacji indywidualnych oraz prowadzi zajęcia grupowe. Dostarcza specjalistycznej pomocy w poznaniu świata zawodów, własnych zainteresowań i predyspozycji, a także w wyborze kierunku kształcenia, zawodu, planowaniu ścieżki edukacyjnej, aktywnym poruszaniu się po rynku pracy.
Co dalej ósmoklasisto?
W jaki sposób zaplanujesz swoją dalszą edukację?
Bezpośrednio po ukończeniu szkoły podstawowej masz do wyboru:
· 4 – letnie liceum ogólnokształcące – ukończenie liceum daje wykształcenie średnie i umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego oraz dalsze kształcenie na studiach wyższych, a także w szkołach policealnych.
· 5 – letnie technikum – jest to szkoła, w której uczysz się zawodu; jej ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego oraz uzyskanie dyplomu zawodowego po zdaniu egzaminów zawodowych w danym zawodzie oraz dalsze kształcenie na studiach wyższych lub w szkołach policealnych.
· 3 – letnią branżową szkołę I stopnia – jest to szkoła, w której uczysz się zawodu; jej ukończenie daje wykształcenie zasadnicze branżowe i umożliwia uzyskanie dyplomu zawodowego po zdaniu egzaminu zawodowego w danym zawodzie. Możesz podjąć dalsze kształcenie w branżowej szkole II stopnia kształcącej w zawodzie, w którym została wyodrębniona wspólna kwalifikacja dla zawodu nauczanego w branżowej szkole I i II stopnia lub w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych począwszy od klasy II.
Informację o ścieżkach kształcenia (schemat) znajdziesz tutaj
https://doradztwo.ore.edu.pl/wp-content/uploads/Sciezki-ksztalcenia.pdf