Doradca zawodowy

UWAGA!

Terminy postępowania rekrutacyjnego do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2023/2024

Doradca zawodowy w szkole udziela porad i informacji indywidualnych oraz prowadzi zajęcia grupowe. Dostarcza specjalistycznej pomocy w poznaniu świata zawodów, własnych zainteresowań i predyspozycji, a także w wyborze kierunku kształcenia, zawodu, planowaniu ścieżki edukacyjnej, aktywnym poruszaniu się po rynku pracy.

Co dalej ósmoklasisto?

W jaki sposób zaplanujesz swoją dalszą edukację?

Bezpośrednio po ukończeniu szkoły podstawowej masz do wyboru:

· 4 – letnie liceum ogólnokształcące – ukończenie liceum daje wykształcenie średnie i umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego oraz dalsze kształcenie na studiach wyższych, a także w szkołach policealnych.

· 5 – letnie technikum – jest to szkoła, w której uczysz się zawodu; jej ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego oraz uzyskanie dyplomu zawodowego po zdaniu egzaminów zawodowych w danym zawodzie oraz dalsze kształcenie na studiach wyższych lub w szkołach policealnych.

· 3 – letnią branżową szkołę I stopnia – jest to szkoła, w której uczysz się zawodu; jej ukończenie daje wykształcenie zasadnicze branżowe i umożliwia uzyskanie dyplomu zawodowego po zdaniu egzaminu zawodowego w danym zawodzie. Możesz podjąć dalsze kształcenie w branżowej szkole II stopnia kształcącej w zawodzie, w którym została wyodrębniona wspólna kwalifikacja dla zawodu nauczanego w branżowej szkole I i II stopnia lub w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych począwszy od klasy II.

Informację o ścieżkach kształcenia (schemat) znajdziesz tutaj