Edukacja regionalna

Nasze działania w ramach realizacji sosnowieckiego programu Edukacji Regionalnej w roku szkolnym 2022/2023.

2 listopada

klasa 8a uczestniczyła w spotkaniu z posłem na Sejm – Mateuszem Bochenkiem. Spotkanie odbyło się w jego biurze przy ulicy Warszawskiej. Podczas zajęć Pan Mateusz Bochenek przybliżył uczniom podstawowe informacje o swojej pracy w Sejmie i zasadach tam panujących. Opowiedział również o swojej działalności w społeczności lokalnej, przybliżył podstawowe informacje o naszym mieście. Na koniec spotkania otrzymaliśmy egzemplarz Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wraz z dedykacją.

22 listopada

Tym razem na historyczny spacer po naszej dzielnicy wybrała się klasa 8b. Podążaliśmy śladami naszych przodków, poznawaliśmy historię ciekawych miejsc i obiektów. Największym zainteresowaniem cieszył się budynek poczty konnej. Uczennice i uczniowie w trakcie spaceru wymieniali się informacjami dotyczącymi naszej dzielnicy. Cieszy fakt, że ta mała ojczyzna jest bliska ich sercu.

28 października

Nasza szkoła pamięta o ważnych rocznicach, wydarzeniach i postaciach historycznych. Kolejny raz wzięliśmy udział w akcji #SzkołaPamięta.
Uczniowie klas 4 przynieśli pamiątki rodzinne, opowiadali ciekawe historie ich przodków, często związane z naszą dzielnicą. Klasa 5 zapaliła znicz pod tablicą upamiętniającą 100-lecie Niepodległości Polski i 100 lat narodzin Związku Harcerstwa Polskiego. Uczniowie klas 8 zapoznali się z trudną historią związaną z wyzwoleniem naszej dzielnicy, a przed pomnikiem zamordowanych mieszkańców symbolicznie zapalono znicz.
Zorganizowano także wycieczkę patriotyczną do Warszawy, gdzie uczniowie uczcili pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego.

20 października

Miejsce, w którym mieszkamy i mamy je na co dzień, często nie dostrzegamy i nie widzimy jego piękna. Dopiero po latach myślami i wspomnieniami wracamy w tamte miejsca, obrazy, zapachy, sytuacje czy ludzi…

17 września

W sobotę17 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystości upamiętniającej 83 rocznicę agresji ZSRR na Nasz kraj. Uroczystość odbyła się przy symbolicznym grobie rodziny Mackiewiczów i Jerzego Piwowarczyka w miejscu szybu Stara Dorota przy ulicy gen. Waltera Janke.

W uroczystości zorganizowanej przez prezydenta Miasta Sosnowca Pana Arkadiusza Chęcińskiego wziął udział Pan Bronisław Maciaszczyk, pseudonim “Józef”, uczestnik Powstania Warszawskiego, poseł na Sejm RP – Mateusz Bochenek –, przedstawiciele Policji, Straży Miejskiej, organizacji Harcerskich, Rycerzy Kolumba oraz delegacje Szkoły Podstawowej nr 32 i Szkoły Podstawowej nr 35 a także delegacja z miasta partnerskiego, Dziwnowa.

Edukacja regionalna 2021/2022

Edukacja regionalna 2019/2020

Edukacja regionalna 2018/2019

Edukacja regionalna 2017/2018

Edukacja regionalna 2016/2017

“Po raz pierwszy w Sosnowcu w ramach tzw. godzin prezydenckich ruszamy z regionalizmem dotyczącym Zagłębia i Sosnowca” – powiedział prezydent miasta Arkadiusz Chęciński. “Zdarza się niestety, że mieszkańcy Sosnowca mówią o sobie jako +Śląsk+. Mamy nadzieję, że dzięki tym lekcjom uczniowie dowiedzą się m.in., czym jest Śląsk i czym jest Zagłębie” – zaznaczył.

Film “Jesteśmy dumni z Sosnowca”

Film “Ostrowy – nasza dzielnica”

Prezentacja “Historia Ostrów Górniczych – dawniej Niemców”