Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2016-2020

W październiku 2019 roku przystąpiliśmy do realizacji Priorytetu 3 – Rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach programu zakupiliśmy do biblioteki szkolnej 219 tytułów książek w 796 egzemplarzach. Łączna kwota wydatkowana na zakup pozycji książkowych to 15000 zł. z czego 12000 zł. stanowiła dotacja z budżetu państwa a 3000 zł.stanowił wkład własny szkoły.

W ramach realizacji zadań projektu 13 listopada gościliśmy w szkole, na spotkaniu autorskim Panią Renatę Kijowską – autorkę 2 książek dla dzieci pt.: „Kuba Niedźwiedź. Historie z gawry” oraz „Foka Hela. Historie na fali” wydanych przez Wydawnictwo Znak. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 1, wraz z wychowawcami. Autorka w bardzo ciekawy sposób opowiadała dzieciom o książce, „Kuba Niedźwiedź”. Przygotowując reportaże o zwyczajach niedźwiedzi, zgłębiała swoją wiedzę na ich temat. Opowiadała, jak powinniśmy się zachować w parkach, jak postępować, gdy staje się oko w oko z niedźwiedziem. Podkreślała, że bardzo ważne jest, aby nie dokarmiać niedźwiedzi i żadnych dzikich zwierząt. Książka o „Heli Foce. Historie na fali” powstała dzięki rozmowom ze specjalistami oraz wizytom w Stacji Morskiej na Helu. Tam poznała wiele faktów, dotyczących życia fok, które w ciekawy sposób przekazywała młodym czytelnikom. Pierwszoklasiści w podziękowaniu za spotkanie wykonali i podarowali Pani Renacie ilustracje do książek.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” był uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2016-2020, w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Cel ten realizowany b przez finansowe wsparcie modernizacji, budowy lub przebudowy placówek bibliotecznych w mniejszych miejscowościach, oraz bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek publicznych i szkolnych o nowości wydawnicze.