Zajęcia chemiczne w Pałacu Młodzieży w Katowicach

W kwietniu 2023 r. uczniowie klas ósmych kolejny raz w tym roku szkolnym uczestniczyli w zajęciach chemicznych w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Tym razem tematem doświadczeń były ALKOHOLE i nie tylko. Uczniowie przeprowadzili reakcję wykrywania etanolu za pomocą dichromianu(VI) potasu. Kiedyś ta reakcja była wykorzystywana do wykrywana alkoholu w organizmach kierowców (probierz trzeźwości –  dichromian (VI) potasu pod wpływem alkoholu zmienia barwę z żółtej na zieloną). Kolejna reakcja to spalanie w płomieniu palnika gazowego chusteczki higienicznej, która tak naprawdę nie spłonęła, a to za sprawą tajemniczej substancji „FLAMBE”. Trzy różne reakcje otrzymywania estrów (substancje o różnych zapachach) w wyniku reakcji kwasów karboksylowych i etanolu. Uczniowie obserwowali pokaz reakcji spalania, której efektem był zielony płomień boranu trietylu. Na koniec zgodnie z instrukcją uczniowie stworzyli SUPER SLIMA.

Joanna Piekarz

Powiązane zdjęcia: