Projekt Power

Wystartowaliśmy!

W poniedziałek 6 czerwca 2022 r. w naszej szkole rozpoczęła się realizacja programu ponadnarodowej mobilności uczniów POWER. Zwieńczeniem tego projektu będzie podróż 10 uczniów wraz z opiekunami do Rumunii, gdzie będą poznawać jej piękno i kulturę oraz zawiązywać nowe znajomości z rumuńskimi rówieśnikami. Aby przybliżyć naszej społeczności ten ciekawy kraj przygotowaliśmy szereg atrakcji które będą miały miejsce w czasie rozpoczętego dziś „Szkolnego Tygodnia Polsko-Rumuńskich Więzi”. Inauguracją tej akcji był piknik rodzinny dla uczniów i społeczności lokalnej. Honorowym gościem naszej imprezy był pan Marcin Fila – geograf, absolwent Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, z zamiłowania grotołaz i entomolog, który w ciekawy sposób opowiedział nam o Rumunii i jej tajemniczych zakątkach. Następnie widzowie mieli okazję zobaczyć przedstawienie przygotowane specjalnie przez koło teatralne . W spektaklu pt. “Drakula” zaprezentowali się uczniowie kl. 1a i 2b. Program spotkania uświetniły występy wokalne uczennic klas siódmych – Dominki, Zuzii i Noemi, które zaprezentowały piosenki współczesnych wykonawców rumuńskiej sceny muzycznej: Holly Molly, Roxen i Fly Project. Na finał uczestnicy zostali zaproszeni do wspólnej zabawy do rumuńskiej piosenki Toca Toca. Wydarzeniem towarzyszącym imprezie była degustacja mamałygi – rumuńskiej potrawy narodowej oraz słodki poczęstunek przygotowany przez uczniów kl. 7c i ich rodziców.

Uczniów gorąco zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych wydarzeniach, które organizowane będą w następnych dniach w ramach promocji naszego projektu. (więcej informacji znajdziecie w Harmonogramie).

7.06.2022 – Wirtualna podróż do Rumunii- projekcja filmu

W drugim dniu Szkolnego Tygodnia Polsko-Rumuńskich Więzi (wtorek 07.06 2022 r.) uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć film dokumentalny o Rumunii. Poznając Rumunię można było dowiedzieć się jak ciekawy a jednocześnie nieodkryty jest to dla nas kraj. Rumunia posiada piękną, miejscami jeszcze dziką przyrodę. Przyjaźnie nastawieni mieszkańcy służą odwiedzającym z innych krajów wszelką pomocą. Słoneczna pogoda i ciepłe Morze Czarne zachęcają do odwiedzin tego gościnnego kraju. Przed nami wakacje- może Rumunia to pomysł na spędzenie letniego wypoczynku?… Podczas dzisiejszej projekcji filmu zrodziła się uczniom taka właśnie myśl!

8.06.2022 Dowiedz się więcej o Rumunii!

Trzeci dzień Tygodnia Polsko – Rumuńskich Więzi (środa 08.06 2022r.) był poświęcony zdobywaniu nowej wiedzy o Rumunii. Służyła temu wystawa stoisk oferujących ciekawe informacje z tym pięknym kraju, opatrzone wieloma zdjęciami obrazującymi szczegóły dotyczące m.in. fauny, flory czy zabytków. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z geografią, historią jak również kuchnią Rumunii. Szczególnie ciekawa okazała się część wystawy opisująca interesujące miejsca naturalne w Rumunii (Park Narodowy Retezat, wodospad Bigar, Rezerwat Żywego Ognia, Delta Dunaju, Transylwania, błotne wulkany, ˙ Baile Herculane – gorące źródła). Nie uszedł uwadze oglądających fakt, że Transylwania – kraina historyczna, to ojczyzna najsłynniejszego wampira – hrabiego Draculi!

09.06.2022 „Co wiesz o Rumunii?” Gra terenowa z kodami QR

W czwartym dniu Szkolnego Tygodnia Polsko-Rumuńskich Więzi (czwartek 09.06 2022r. ) uczniowie naszej szkoły wzięli udział w grze terenowej z wykorzystaniem kodów QR. Zadaniem uczestników było znalezienie 15 zakodowanych pytań dotyczących informacji na temat Rumunii. Nie była to wcale łatwe ponieważ najpierw trzeba było odnaleźć poukrywane na terenie szkoły kody. Kto sobie z tym poradził szukał odpowiedzi na pytanie , którą znajdował pilnie czytając informacje o Rumunii umieszczone na naszej wystawie tematycznej. Zainteresowanie było ogromne. Ciekawe , kto zebrał najwięcej poprawnych informacji i zdobędzie zwycięstwo?…

10.06.2022 “Pocztówka z Rumunii”

Dziś w finałowym dniu Szkolnego Tygodnia Polsko-Rumuńskich Więzi (piątek 10.06 2022r.) odbył się konkurs pod tytułem „Pocztówka z Rumunii”. Tematem pracy konkursowej była Rumunia : plakat- pocztówka przedstawiająca elementy związane z tym państwem (krajobraz, zabytki, obiekty, tradycje itp.). Dzisiejsze zadanie to podsumowanie projektu polsko-rumuńskie dziedzictwo przyrody w ramach programu POWER – Ponadnarodowa mobilność uczniów. Uczniowie poszczególnych klas wykonywali prace plastyczne wspólnie. Niebawem można będzie podziwiać je na wernisażu!