Projekt Power

Wystartowaliśmy!

W poniedziałek 6 czerwca 2022 r. w naszej szkole rozpoczęła się realizacja programu ponadnarodowej mobilności uczniów POWER. Zwieńczeniem tego projektu będzie podróż 10 uczniów wraz z opiekunami do Rumunii, gdzie będą poznawać jej piękno i kulturę oraz zawiązywać nowe znajomości z rumuńskimi rówieśnikami. Aby przybliżyć naszej społeczności ten ciekawy kraj przygotowaliśmy szereg atrakcji które będą miały miejsce w czasie rozpoczętego dziś „Szkolnego Tygodnia Polsko-Rumuńskich Więzi”. Inauguracją tej akcji był piknik rodzinny dla uczniów i społeczności lokalnej. Honorowym gościem naszej imprezy był pan Marcin Fila – geograf, absolwent Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, z zamiłowania grotołaz i entomolog, który w ciekawy sposób opowiedział nam o Rumunii i jej tajemniczych zakątkach. Następnie widzowie mieli okazję zobaczyć przedstawienie przygotowane specjalnie przez koło teatralne . W spektaklu pt. „Drakula” zaprezentowali się uczniowie kl. 1a i 2b. Program spotkania uświetniły występy wokalne uczennic klas siódmych – Dominki, Zuzii i Noemi, które zaprezentowały piosenki współczesnych wykonawców rumuńskiej sceny muzycznej: Holly Molly, Roxen i Fly Project. Na finał uczestnicy zostali zaproszeni do wspólnej zabawy do rumuńskiej piosenki Toca Toca. Wydarzeniem towarzyszącym imprezie była degustacja mamałygi – rumuńskiej potrawy narodowej oraz słodki poczęstunek przygotowany przez uczniów kl. 7c i ich rodziców.

Uczniów gorąco zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych wydarzeniach, które organizowane będą w następnych dniach w ramach promocji naszego projektu. (więcej informacji znajdziecie w Harmonogramie).

7.06.2022 – Wirtualna podróż do Rumunii- projekcja filmu

W drugim dniu Szkolnego Tygodnia Polsko-Rumuńskich Więzi (wtorek 07.06 2022 r.) uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć film dokumentalny o Rumunii. Poznając Rumunię można było dowiedzieć się jak ciekawy a jednocześnie nieodkryty jest to dla nas kraj. Rumunia posiada piękną, miejscami jeszcze dziką przyrodę. Przyjaźnie nastawieni mieszkańcy służą odwiedzającym z innych krajów wszelką pomocą. Słoneczna pogoda i ciepłe Morze Czarne zachęcają do odwiedzin tego gościnnego kraju. Przed nami wakacje- może Rumunia to pomysł na spędzenie letniego wypoczynku?… Podczas dzisiejszej projekcji filmu zrodziła się uczniom taka właśnie myśl!

8.06.2022 Dowiedz się więcej o Rumunii!

Trzeci dzień Tygodnia Polsko – Rumuńskich Więzi (środa 08.06 2022r.) był poświęcony zdobywaniu nowej wiedzy o Rumunii. Służyła temu wystawa stoisk oferujących ciekawe informacje z tym pięknym kraju, opatrzone wieloma zdjęciami obrazującymi szczegóły dotyczące m.in. fauny, flory czy zabytków. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z geografią, historią jak również kuchnią Rumunii. Szczególnie ciekawa okazała się część wystawy opisująca interesujące miejsca naturalne w Rumunii (Park Narodowy Retezat, wodospad Bigar, Rezerwat Żywego Ognia, Delta Dunaju, Transylwania, błotne wulkany, ˙ Baile Herculane – gorące źródła). Nie uszedł uwadze oglądających fakt, że Transylwania – kraina historyczna, to ojczyzna najsłynniejszego wampira – hrabiego Draculi!

09.06.2022 „Co wiesz o Rumunii?” Gra terenowa z kodami QR

W czwartym dniu Szkolnego Tygodnia Polsko-Rumuńskich Więzi (czwartek 09.06 2022r. ) uczniowie naszej szkoły wzięli udział w grze terenowej z wykorzystaniem kodów QR. Zadaniem uczestników było znalezienie 15 zakodowanych pytań dotyczących informacji na temat Rumunii. Nie była to wcale łatwe ponieważ najpierw trzeba było odnaleźć poukrywane na terenie szkoły kody. Kto sobie z tym poradził szukał odpowiedzi na pytanie , którą znajdował pilnie czytając informacje o Rumunii umieszczone na naszej wystawie tematycznej. Zainteresowanie było ogromne. Ciekawe , kto zebrał najwięcej poprawnych informacji i zdobędzie zwycięstwo?…

10.06.2022 „Pocztówka z Rumunii”

Dziś w finałowym dniu Szkolnego Tygodnia Polsko-Rumuńskich Więzi (piątek 10.06 2022r.) odbył się konkurs pod tytułem „Pocztówka z Rumunii”. Tematem pracy konkursowej była Rumunia : plakat- pocztówka przedstawiająca elementy związane z tym państwem (krajobraz, zabytki, obiekty, tradycje itp.). Dzisiejsze zadanie to podsumowanie projektu polsko-rumuńskie dziedzictwo przyrody w ramach programu POWER – Ponadnarodowa mobilność uczniów. Uczniowie poszczególnych klas wykonywali prace plastyczne wspólnie. Niebawem można będzie podziwiać je na wernisażu!

Przygotowujemy się do wyjazdu

Uczestnicy projektu POWER właśnie zakończyli intensywne przygotowani Poszerzyli również wiedzę na temat Polski: zgłębiali tematy związane m.in. z fauną i florą Polski, źródłami zanieczyszczeń i ochroną środowiska a także kuchnią polską i polskimi naukowcami. Samodzielnie przygotowywali prezentacje w języku polskim i angielskim. Tymi informacjami będą dzielić się z rumuńskimi kolegami! do wyjazdu do Rumunii. Uczestniczyli w 30 godzinach warsztatów prowadzonych przez p. Katarzynę Imielską i p. Jolantę Cecherz. W ich trakcie zapoznali się z wieloma informacjami na temat Rumunii.

W drogę z POWERem!

W drogę z POWERem!

Wyposażeni w niezbędną wiedzę , zmotywowani do pracy zaczynamy pakować walizki na wyjazd do Rumunii. Grupa 10 uczniów klas 8 wraz z dwoma opiekunami wyjedzie w niedzielę 25 września do położonej w tajemniczej Transylwanii- miejscowości Vulcan. Czekają nas tam zajęcia edukacyjne w zaprzyjaźnionej szkole. Liczymy na zawarcie ciekawych znajomości z rumuńskimi rówieśnikami. Z pewnością ciekawymi wydarzeniami będą wycieczki do tamtejszych parków narodowych.

Będziemy na bieżąco informować Was o tym co dzieje się u nas, w oddalonym o ponad 1000 km Vulcanie. Zaglądajcie tutaj oraz do zakładki Projekt POWER!

W drogę do Rumunii

Ekipa Power w podróży. Wyruszyliśmy!

A oto nasza dziesiątka: Zuzia Dudek, Karolina Karwecka, Julia Rafińska, Wiktoria Rafińska z kl 8a, Zuzia Bronikowska, Bianka Drożniak , Oliwier Osys z kl 8b, Franek Cebularz , Piotrek Strojecki, Michał Tarnówka z kl 8c. Wyjazd nasz będzie przebiegał pod czujnym okiem pań: Katarzyny Imielskiej i Jolanty Cecherz, które stworzyły ten projekt i doprowadziły go do miejsca, w którym jesteśmy – podróży do Rumunii:

Podczas gdy inne dzieci smacznie sobie spały my o 3.40 w nocy stawiliśmy się pod naszą szkołą aby o godzinie 4.00 wyruszyć w drogę do miejscowości Vulcan. Zanim dotrzemy do celu musimy pokonać 1053km oraz przejechać przez Słowację i Węgry. Podróż zajmie nam aż ok. 12 godzin ale mijane po drodze piękne widoki umilą nam czas spędzony w autokarze.

Pierwszy dzień pobytu w Vulcanie

Pierwszy dzień naszego pobytu w Vulcanie rozpoczął się pobudką o godz. 7 rano. Po smacznym śniadaniu pojechaliśmy do oddalonej o 5 km. szkoły, gdzie z niecierpliwością oczekiwali nas nasi rumuńscy rówieśnicy oraz ich nauczyciele wraz z dyrekcją . Powitano nas domowym chlebem i solą po czym zaproszono na salę gimnastyczną. Spotkanie miało bardzo oficjalny charakter: wzięła w nim udział pani burmistrz miasta a także odegrano hymny państwowe obu krajów.

Gospodarze pokazali nam swój ludowy taniec, a następnie wzruszający występ solowy w wykonaniu naszej rumuńskiej koleżanki Larisy. W ramach rewanżu zaprezentowaliśmy nasz narodowy taniec – polonez. Po części oficjalnej pod okiem nauczycieli zarówno my jak i uczniowie goszczącej nas szkoły, przedstawiliśmy prezentacje o nas, naszych krajach oraz faunie i florze. W popołudniowej części zajęć współpracując w międzynarodowych grupach, stworzyliśmy plakaty promujące oba państwa oraz przygotowaliśmy dla siebie nawzajem quizy geograficzne w aplikacji Kahoot! Wszystkie spotkania przeprowadzone były w języku angielskim.

Atmosfera była uroczysta, a nas potraktowano jak VIP-ów.

Dzisiejszy dzień były pełen wrażeń. Nasi rówieśnicy okazali się bardzo sympatyczni. Mamy nadzieję, że jutrzejszy dzień będzie równie interesujący.

Opracowali: Julia i Piotr

Drugi dzień pobytu

Dzisiaj po śniadaniu wyruszyliśmy razem z uczniami z Scoala Gimnaziala Nr 4 w Vulcan w drogę do parku narodowego ,,Defileul Jiului”. Podziwialiśmy tam piękną rzekę Jiu, płynącą w malowniczym wąwozie górskim. W siedzibie parku narodowego przygotowano dla nas prezentację dotyczącą okolicznej przyrody i ochrony środowiska naturalnego. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Muzeul Etnografiei Curtisoara, w którym mieliśmy okazję zobaczyć na własne oczy 300-letnie domy. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w klasztorze Sfanta Manastire Lainici. Wieczór spędziliśmy intensywnie integrując się. 😊

Dowiedzieliśmy się, że polską i rumuńską przyrodę łączą te same gatunki roślin i zwierząt. W obu krajach najbardziej niebezpiecznym gatunkiem węża jest żmija zygzakowata.

P.S.

Chcecie wiedzieć gdzie mieszkamy? W zamku Drakuli ! (żarujemy 😊- zobaczcie zdjęcia)

Opracowali: Bianka i Oliwier

Trzeci dzień pobytu 28.09.2022

Trzeci dzień naszego pobytu w Vulcan okazał się bardzo intensywny i interesujący.

Rano pojechaliśmy do Parku Narodowego Retezat, gdzie w jego siedzibie mieliśmy spotkanie z leśniczym- strażnikiem parku. Wysłuchaliśmy ciekawej prelekcji i obejrzeliśmy filmy obrazujące faunę i florę tego pięknego obszaru. Następnie wybraliśmy się na górę Carnic i dotarliśmy do spektakularnego wodospadu Lolaia. Następnie pojechaliśmy do parku dinozaurów, w którym najpierw zjedliśmy smaczny obiad, a później poszliśmy na kolejny spacer, po drodze korzystając z atrakcji: posągów dinozaurów, placu zabaw oraz mini zoo. Pod koniec wycieczki udaliśmy się na wędrówkę po jaskini Bolii. Ciekawostką była płynąca przez nią rzeka. Było to ekscytujące doświadczenie, ponieważ jaskinię zwiedzaliśmy prawie w całkowitych ciemnościach. Wycieczka zajęła nam prawie cały dzień, ale było warto!

Czwarty dzień pobytu

Dzień czwarty w Vulcan. Rano po zjedzeniu śniadania pojechaliśmy do centrum miasta, gdzie czekali na nas znajomi ze szkoły. Oprowadzili nas po okolicy, której do tej pory nie mieliśmy okazji zobaczyć. Zajęcia w szkole rozpoczęliśmy od wykonania plakatów o Rumuni i Polsce, potem robiliśmy quizy w aplikacji Quizizz o segregacji odpadów. Omówiliśmy również największe katastrofy ekologiczne, które wydarzyły się w obu krajach. Po przerwie na lunch wróciliśmy do szkoły prezentowaliśmy sylwetki polskich naukowców i otrzymaliśmy informacje na temat rumuńskich naukowców. Następnie rysowaliśmy ich portrety. Niektóre z nich były bardzo zabawne. Część z tych prac będziecie mogli zobaczyć po naszym powrocie. Według nas ten dzień był fantastyczny. Szkoda, że przed nami już tylko jeden dzień wspólnej nauki z naszymi nowymi przyjaciółmi z Rumunii.

Piąty dzień pobytu

To już ostatni dzień naszej fascynującej przygody z Rumunią.

Po śniadaniu pojechaliśmy do szkoły na zajęcia, który miały dziś formę dyskusji. Prezentowaliśmy przygotowane wcześniej materiały dotyczące zanieczyszczeń w Polsce. W kolejnej części spotkania porównywaliśmy informacje na temat kuchni polskiej i rumuńskiej. Okazało się, że mamy wiele wspólnych dań i wspólnych tradycji świątecznych. Niesamowicie miłym zaskoczeniem były specjalnie przygotowane dla nas na żywo tradycyjne dania rumuńskie: mamaliga, pasta z papryki oraz kluski podobne do naszych knedli ze śliwkami. Wszystkie okazały się bardzo smaczne.

Kolejnym punktem było oficjalne pożegnanie. Pani Dyrektor szkoły podziękowała za współpracę i wręczyła każdemu z nas upominek. Dodatkową atrakcją był występ Larisy, która zaśpiewała dla nas dwie piękne piosenki. Po południu podczas zajęć sportowych mieliśmy okazję do wspólnej rywalizacji i zabawy.

W końcu przyszedł czas pożegnania. Wszyscy były wzruszeni, polały się łzy. Mamy nadzieję, że może jeszcze kiedyś się spotkamy.

Rumunia odmienia!

To hasło jest podsumowaniem pięciodniowego pobytu w gościnnej Rumunii. Odmieniła nas rumuńska życzliwość, gotowość niesienia pomocy, uprzejmość i otwartość. Z sentymentem będziemy wspominać naszych rówieśników oraz nauczycieli z Scoala Gimnaziala Nr 4 w Vulcan, a także wspólnie spędzone z nimi chwilę. Podróż powrotna była co prawda długa i męcząca, ale cieszyliśmy się na myśl, że czekają na nas stęsknieni rodzice. P.S. Po drodze odwiedziliśmy jeszcze zamek Draculi (Vlada Palownika). To był nasz wyjazdowy „deser”, bo przecież, będąc w Rumunii koniecznie trzeba zobaczyć siedzibę tego słynnego wampira.

Buna dimineata

Po odbytej mobilności zagranicznej do Scoala Gimmnaziala Nr 4 w miejscowości Vulcan, uczestnicy projektu Karolina Karwecka i Franciszek Cebularz postanowili podzielić się wiedzą tam zdobytą z uczniami klas I-III. Przygotowali ciekawą prezentację o wyrażeniach dnia codziennego w języku rumuńskim, wykorzystując aplikację Wakelet. Zajęcia sprawiły dzieciom wiele radości i śmiechu!

La revedere!

Kolejne działania z Powerem

Po powrocie z pięknej Rumunii przystępujemy do kolejnej części projektu: upowszechniania rezultatów. W tym etapie chcemy zapoznać społeczność szkolną z informacjami na temat Rumunii jakie zdobyliśmy oraz podzielić się wrażeniami. W tym celu przygotowaliśmy wystawę prac, które zostały stworzone w czasie naszych lekcji w rumuńskiej szkole przy współudziale naszych rumuńskich kolegów. Planujemy również wieczorek z prezentacją multimedialną „Wspomnienia z Rumunii”, a także spotkania w klasach I-III , które będą miały na celu zapoznanie dzieci z podstawowymi zwrotami w języku rumuńskim. W klasach starszych przeprowadzimy quiz (Kahoot!) z informacjami o Rumunii. Koneserów kuchni chcemy zaprosić na Dzień Kuchni Rumuńskiej . Finałem naszych działań będzie napisanie listu do Scoala Nr. 4 w Vulcan z załączonymi zdjęciami relacjonującymi sposób wykorzystania wiedzy nabytej podczas wyjazdu.

Wszystkich gorąco zapraszamy do udziału w tych wydarzeniach !

Wieczorek rumuński

W dniu 18 października br. uczestnicy projektu POWER zorganizowali wieczorek rumuński. Dla zaproszonych gości: uczniów szkoły, rodziców i nauczycieli zostały przygotowane atrakcje związane z pobytem w Rumunii. Uczniowie przedstawili ciekawą prezentację zawierającą liczne zdjęcia i opisującą wyjazd. Następnie przybyli wzięli udział w zabawnym quizie za pomocą aplikacji Kahoot! Ostatnim punktem była degustacja mamałygi – tradycyjnego rumuńskiego dania. Uczniowie z rozrzewnieniem wspominali wyjazd , który był wyjątkowym doświadczeniem w ich życiu.

Spotkanie to udowodniło nam, ze warto poznawać nowych ludzi , ich kraje i odmienne kultury i zachęciło wszystkich do odwiedzenia Rumunii jeśli nadarzy się kolejna okazja.

Powiązane zdjęcia:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close