Polsko-rumuńskie lekcje

We wtorek 25 kwietnia nasi uczniowie wraz z przyjaciółmi z Rumunii mieli okazję wziąć udział we wspólnych zajęciach. Uczestnicy pracowali nad dwoma projektami: ekologicznym i kulturowo-historycznym.

Grupa ekologiczna odbyła ciekawe zajęcia z biologii i chemii, które przygotowała dla nich Pani Joanna Piekarz. Uczniowie obserwowali proces spalania siarki oraz omawiali zagadnienia związane z problemem kwaśnych deszczy. Kolejnym punktem było badanie stopnia zanieczyszczenia środowiska z wykorzystaniem skali porostowej i obserwacja makro i mikroskopowa. Artykuł o porostach można przeczytać tutaj.

Następna lekcja – fizyka pt. “Nadchodzi czas Słońca – nasza energia” została przeprowadza przez Panią Sylwię Nowak i dotyczyła wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Podczas zajęć uczniowie samodzielnie wykonywali modele ogniwa fotowoltaicznego. Uczniowie razem z Panią Bożeną Oświęcimską rozwijali także kompetencje z zakresu języka angielskiego dot. słownictwa związanego ze środowiskiem. Ostatnim spotkaniem naukowym młodych ekologów była lekcja pod kierunkiem Pani Iwony Brody: młodzież zapoznana została z miejscami naturalnymi i zanieczyszczonymi w Polsce, wykorzystując naszą najnowszą szkolną technologię – okulary VR. Dodatkową atrakcją było projektowanie breloków do kluczy w programie Tinkercad i wydrukowanie ich z wykorzystaniem drukarki 3D.

Młodzież z grupy kulturowo- historycznej rozpoczęła dzień w naszej szkole od lekcji języka polskiego przygotowanej przez Panią Aleksandrę Stroińską o temacie: Inwokacja do „Pana Tadeusza” jako wyraz tęsknoty za ojczyzną. Zebrani poznali fragmenty naszej epopei narodowej. Zgodnie z projektem kolejnym etapem była lekcja historii pod kierunkiem Pani Doroty Adamczyk pt. ”Kształtowanie się granic odrodzonej Polski”, zapoznająca naszych rumuńskich gości z zarysem historii Polski. Na zajęciach z Panią Katarzyną Imielską poruszony został temat gestów i mowy ciała – „Body language in Poland and other countries”. Następnie grupa wzięła udział w zajęciach z informatyki o tym samym temacie, jak poprzednia grupa.

Ostatnią lekcją była geografia , przeprowadzona przez Panią Jolantę Cecherz pt. „Mniejszości etniczne i wyznaniowe w Polsce”, w czasie której zaprezentowane zostały m.in. polskie grupy etniczne- ich ubiór, kuchnia , kultura i sztuka.

Dzień przyniósł nam wiele ciekawych spotkań, nowych informacji oraz…. nowych, międzynarodowych znajomości. 🙂

Jolanta Cecherz

IMG_3173

Zdjęcie 1 z 82

Powiązane zdjęcia: