“Schody Zdrowia – edukacja i nauka wyznacznikiem zdrowego i otwartego społeczeństwa”

Za Nami kolejne zajęcia w ramach projektu “Schody Zdrowia – edukacja i nauka wyznacznikiem zdrowego i otwartego społeczeństwa” stworzonego przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach oraz Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny “Metis”. 

     Odbyły się one pod koniec września 2023 roku.

Tym razem uczniowie klasy ósmej spotkali się z przedstawicielami firmy VidiFilm i pracowali z profesjonalnym sprzętem filmowym. Warsztaty pozwoliły zagłębić się w tajniki tworzenia filmów. Uczestnicy zapoznali się z zagadnieniami teoretycznymi, uzyskali  odpowiedzi na pytania: Czym jest scenariusz? Jak stworzyć prosty scenariusz filmu krótkometrażowego? Jakie wyróżniamy plany filmowe i czym one się różnią? Jak poprawić obraz i dźwięk w filmie? Jakie znaczenie ma światło?

    Następnie poznali  temat realizowanego projektu: “Jak zadbać o kręgosłup i sprawność fizyczną uczniów przed monitorem? “ i wspólnie budowali oś scenariusza metodą burzy mózgów. Wykazali się kreatywnością, dużym poczuciem humoru, ale i empatią podczas kręcenia scenek.

Współpracowali również z wykwalifikowaną fizjoterapeutką, która przeprowadziła zajęcia profilaktyczne. Celem ich było poszerzenie wiedzy na temat wpływu postawy ciała na zdrowie, a także nabycie praktycznych umiejętności na co dzień, by być mniej narażonym na skrzywienie kręgosłupa podczas korzystania z laptopa czy siedzenia przed monitorem. Dzień warsztatowy był bardzo długi, ale pełen wrażeń.

     Praca nad etiudą filmową wzmogła twórcze działania w zespole, a przede wszystkim zostawiła trwały ślad w postaci materiału, który będzie stanowić doskonałą pamiątkę wspólnie spędzonego dnia. Z niecierpliwością czekamy na premierę naszego filmu edukacyjnego, który ma wspomóc dzieci w walce ze złymi nawykami prowadzącymi do wad postawy.

Koordynatorki projektu: 

Ilona Koziara

Aleksandra Stroińska

Powiązane zdjęcia: