Wycieczka do “Osikowej Doliny”

12 października uczniowie klasy 1a i 2a uczestniczyli w wycieczce do „Osikowej Doliny”, miejsca gdzie z wiórek drewna osikowego powstają niezwykłe cuda tworzone z pasją. Osikowa Dolina to niezwykłe miejsce na mapie województwa śląskiego, gdzie natura, tradycja i rękodzieło nabierają nowego znaczenia. W miejscu tym już od XIX wieku ręcznie wykonuje się unikalne wyroby z drewna osikowego, takie jak: kwiaty i ozdoby, biżuterię, zabawki. Uczniowie mieli okazję podziwiać te niezwykłe wyroby, zapoznać się z technologią ręcznego strugania drewna oraz uczestniczyć w warsztatach, a później stworzyć swoje własne dzieła sztuki. Pod opieką instruktorów wykonywali z wiórek drewna osikowego jeże oraz kwiaty. W przerwie zajęć mieli za zadanie wystrugać bardzo cienkie osikowe łyko, z którego powstają te wszystkie cuda. Gospodarz obiektu przyjął nas niezwykle ciepło, a instruktorzy wykazali wysoki profesjonalizm i zaangażowanie. Warsztaty były doskonałą zabawą i formą nauki tradycji, kontaktu z naturą i życzliwości. Dzieci wróciły zadowolone, pełne wrażeń z własnoręcznie wykonanymi pracami.

Anna Smaczyńska
Justyna Klich

Powiązane zdjęcia: