Projekty ekologiczne

Recycling Will Be Awesome.

Klasa 2B przystąpiła do projektu Recycling Will Be Awesome razem ze szkołą podstawową w Eskil (Turcja) oraz Viveiro (Hiszpania). Głównym celem przedsięwzięcia jest zwiększenie motywacji uczniów do nauki języka angielskiego, promocja recyklingu oraz uwrażliwienie uczniów na problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska. W ramach działań dzieci poznają słownictwo angielskie dotyczące przyrody i ekologii, a także wymieniają się pomysłami na ponowne użycie niepotrzebnych rzeczy.

1Planet4All – Razem dla klimatu! W tym roku nasi uczniowie biorą udział w międzynarodowym projekcie „1Planet4All – Razem dla klimatu!”.  Jest on częścią programu DEAR (The European Commission’s Development Education and Awareness Raising Programme), który wspiera projekty angażujące społeczeństwo Unii Europejskiej w globalne zagadnienia rozwoju społecznego, gospodarczego i środowiskowego. W ramach projektu uczniowie przeprowadzili wywiad z geologiem powiatowym, panem Tomaszem Przedpełskim. – Zdobyliśmy tak dużo nowych informacji, tak ciekawych, że pragniemy się nimi podzielić także z mieszkańcami Sosnowca – mówią „młodzi dziennikarze” z redakcji Twój EkoStyl.

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział  w zorganizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, Klimatycznym Dniu Ziemi 2021. Uczestnicy mogli m.in. poznać techniki tworzenia użytecznych przedmiotów ze starych materiałów oraz posłuchać o życiu zgodnie z zasadami “zero waste” (zero marnowania). O Ziemię powinien dbać każdy mieszkaniec i to nie tylko w ten jeden symboliczny dzień. Nie potrzeba wielkich przygotowań ani kosztownych inwestycji. Wystarczą małe zachowania proekologiczne. Wykonywane codziennie przez miliony ludzi na całym świecie mogą ocalić naszą planetę. Do najbardziej popularnych i najprostszych zadań sprzyjających ochronie środowiska należą: – korzystanie z roweru lub komunikacji miejskiej zamiast samochodu, – rezygnowanie z plastikowych toreb i wymienianie ich na wielokrotnego użytku, – naprawianie sprzętów zamiast ich wyrzucania, – świadome kupowanie produktów w odpowiedniej ilości, – segregowanie śmieci, – zbieranie makulatury i baterii, – oszczędzanie wody i energii, – sadzenie drzew, – troszczenie się o rośliny i zwierzęta, – dzielenie się z innymi wiedzą na temat ekologii i sposobów dbania o środowisko